انواع ایمپلنت دندان بر اساس روش کاشت

ایمپلنت‌ ساب پریواستیل یا درون کاشتی

این نوع ایمپلنت (Subperiosteal Implants) مستقیما درون استخوان فک قرار نمیگیرد، ولی به کمک یک قاب فلزی روی استخوان فک و زیر بافت لثه قرار خواهد گرفت. به این ترتیب قسمتی از آن بیرون از بافت لثه قرار خواهد گرفت تا بتواند پروتز دندان را ثابت نگه دارد. این روش از کاشت بیشتر در مواردی کاربرد دارد که استخوان فک استقامت و سلامت کافی را ندارد و یا ارتفاع استخوان فک مناسب نمی باشد. این مدل کاشت روش مناسبی برای افرادی ست که میخواهند یک دست دندان مصنوعی کامل داشته باشند ولی نمی توانند از دندان مصنوعی استفاده کنند. ایمپلنت ساب پریواستیل بیشتر جهت درمان یک مرحله ای مورد استفاده قرا می گیرد.

ایمپلنت‌ اندواستیل یا فرو رونده

اندواستیل (Endosteal) معروف ترین روش کاشت ایمپلنت است که بیشتر برای درمان های دو مرحله ای مورد استفاده قرار میگیرد. این مدل کاشت به کمک پیچ های کوچک از جنس تیتانیوم با طول و عرض متفاوت متناسب با شرایط بیمار انجام می شود. این نوع ایمپلنت درون استخوان فک کاشته شده و پس از آن یک یا چند پروتز دندان (تاج دندان) بر روی آنها قرار داده میشود.

ایمپلنت به همراه چهارچوب راموس

این ایمپلنت در بیمارانی که استخوان فک پایین تضعیف شده دارند، استفاده می گردد. چون که این دسته افراد نمی توانند ایمپلنت ریشه ای را انجام دهند. ایمپلنت چهارچوب راموس، در انتهای قسمت عقب استخوان فک قرار می گیرد. پس از آن باید در انتظار ترمیم بافت لثه ماند تا در مرحله بعد روی میله فلزی که بیرون از لثه مشاهده می شود، دندان مصنوعی متناسب با آن کاشته شود. از مزایای این روش تقویت و تثبیت استخوان فک و جلوگیری از شکستگی پایه ایمپلنت میباشد.

روش  All-on-4

در روشAll-on-4 که برای جایگزینی دندانهای از دست رفته در فک بالا و پایین کاربرد دارد از ۴ ایمپلنت دندانی به تشخیص دندانپزشک برای کاشت در ناحیه مناسبی از استخوان فک استفاده می شود تا بتوان پرتز ثابت را روی آن فیکس نمود. این روش اغلب در بخش هایی کاربرد دارد که تعداد دندانهای از دست رفته بیش از سه الی چهار واحد باشد. فرآیند این درمان معمولا در یک جلسه انجام می شود و دندانهای مصنوعی موقتی بر روی پایه های ایمپلنت نصب می شوند تا پس از گذشت ۶ ماه دندانهای مصنوعی دائم جایگزین آنها شوند. معمولا به  بیمار توصیه می شود پس از انجام این درمان، تا حاصل شدن بهبودی کامل بافت لثه و جوش خوردن ایمپلنت به استخوان فک، از رژیم غذایی درست پیروی نماید.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *