آشنایی با تاریخچه ایمپلنت دندان

شواهد باستانی ثابت کرده اند که انسان‌ها همواره سعی داشتند تا با استفاده از تکنیک‌های مختلف، دندان‌های ازدست‌رفته خود را با موادی خاص جایگزین کنند. چینی‌ها در ۴۰۰۰ سال پیش از چوب بامبوی تراش‌خورده به‌عنوان جایگزینی برای دندان استفاده می‌کردند. مصری‌های باستان هم با استفاده از فلزات گران‌بها و عاج فیل، دندان‌های مصنوعی و جایگزین را به‌جای دندان‌های تخریب‌شده قرار داده‌اند.

نمونه‌های این‌چنینی در تاریخ دندان‌پزشکی دنیا کم نیستند، ولی تولید ایمپلنت‌هایی که به روش امروزی ایمپلنت نزدیک باشد، به دهه شصت میلادی در قرن بیستم برمی‌گردد. پروفسور اینگوار برنمارک در سال ۱۹۶۵ اولین ایمپلنت تیتانیومی موفق را در لثه یک بیمار سوئدی قرار داد. ایمپلنتی که تا ۴۰ سال بعد و تا زمان مرگ بیمار نیز با سلامت کامل مورداستفاده قرار گرفته بود.

ایمپلنت در ایران

عمل ایمپلنت در ایران برای نخستین بار در سال ۱۳۶۹ انجام شد و امروزه با استفاده از سمینار‌های مختلف دندان‌پزشکی، از جایگاهی مناسب در مقایسه با پیشرفت ایمپلنت در سطح بین‌المللی برخوردار است. در واقع چه از نظر مواد استفاده‌شده و چه تکنیک‌های به‌کاربرده شده، ایمپلنت در ایران را می‌توان در سطحی برابر با این خدمت پزشکی در خارج از کشور در نظر داشت.

این موضوع را در نظر داشته باشید که هرچند ایمپلنت دندان در ایران عملی گران‌قیمت به‌حساب می‌آید، اما هزینه این عمل در مقایسه با کشور‌های پیشرفته بسیار پایین است. همین موضوع باعث شده تا بسیاری از افراد مقیم خارج کشور برای انجام عمل ایمپلنت به کشور ما مراجعه کنند. موضوعی که نشان‌دهنده کیفیت مناسب ایمپلنت در ایران میباشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *