پوسیدگی دندان چرا و چگونه ایجاد می شود؟

در به وجود آمدن پوسیدگی ۴ عامل مهم مثل میکروب ها، مواد قندی، مقاومت شخص و دندان و زمان نقش دارند.بدون میکروب، پوسیدگی در دندان اتفاق نمی افتد. در صورت حضور میکروب ها و نبود مواد قندی ، شدت وقوع پوسیدگی زیاد نیست. در افرادی که مقاومت طبیعی نسبت به بیماری دارند ، وجود میکروب ها و مواد قندی ، پوسیدگی ایجاد نمی کند. میکروب ها و مواد قندی و کمبود مقاومت شخص و دندان نیز به تدریج سبب خرابی دندان می شود. مراحل پوسیده شدن دندان عبارتند از :

– تشکیل پلاک های دندانی :

پلاک های دندانی یک لایه قابل مشاهده روی دندان هستند که این لایه ها در اثر مصرف شیرینی ها و تمیز کردن نامناسب دندان ها به وجود می آید و زمانی که مواد شیرین را از روی دندان خود تمیز نکنید ، باکتری ها به سرعت از روی آن تغذیه می کنند و پلاک ها تشکیل می شوند و پلاک ها در مدت زمان طولانی به لثه ها می رسند که برداشتن آن ها سخت تر می شود.

– حمله پلاک های دندانی :

اسید های موجود در پلاک های دندان در گوشه خارجی آن بیشتر هستند و این اسید ها در مواقعی به دندان های فرد حمله می کنند و لایه رویی دندان را فتح می کنند و به لایه زیرین می رسند که این پلاک ها ممکن است به طور مستقیم به عصب برسند و باعث ایجاد حساسیت شوند.

– خرابی مداوم :

همزمان که پوسیدگی دندان بیشتر می شود، باکتری و اسید جای بیشتری را در دندان می گیرد و به لایه درونی تر که شامل رگ های خونی و عصب ها است ، نفوذ می کند. این پالپ ها به مرور زمان متورم می شوند تا جایی که جایی برای باد کردن ندارند و سپس به عصب فشار وارد می کنند و درد را برای دندان به وجود می آورند که این درد می تواند به ریشه استخوان نیز برسد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *